عطر
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 163
دیروز : 322
افراد آنلاین : 1
همه : 40397
چت باکس

 

 

 

ODOR MEMORY

حافظه بويايي : به توانايي نگه داري يك رايحه و به خاطر آوردن آن حافظه بويايي مي گويند. تشخيص رايحه اي تك از ميان صدها رايحه كه به صورت مخلوطي از انواع رايحه ها در آمده.

 

OLFACTION

حس بويايي : مربوط به حس بويايي و شامه بويايي مي گردد. رايحه (مولكولهاي بودار) كه توسط سلولهاي حسي به صورت سيگنال به پياز بويايي كه به مغز متصل است برخورد كرده و باعث تحريك حس بويايي و تشخيص رايحه مي گردد.

 

OLFACTORY BULB

پياز بويايي : اولين ناحيه حسي مغز براي دريافت رايحه اپيتليوم بويايي است. پياز بويايي ارائه دهنده رايحه هاي ورودي و مسير يابي آنها به سمت بقيه نواحي مغز، به عنوان مثال سيستم لنفي، هيپوتالاموس و قشر مغز است.

 

OLFACTORY EPITHELIUM

اپيتليوم بويايي : لايه اي از سلولهاي حسي در قسمت بالايي و عقبي بيني است. هر سمت بيني شامل تقريبا 15 ميليون سلول حسي در اپيتليوم است.

 

RECEPTOR CELL

سلول گيرنده رايحه : اين سلولها در اپيتليوم بويايي وجود دارند و هر سلول داراي مژه هايي است كه در كل مخاط بيني گسترده شده اند. مواد بو دار به مكان هاي اتصال شيميايي به اين مژه ها چسبيده و از اين طريق پيامي الكتريكي قابل ترجمه اي را به اعصاب بويايي مي فرستند تا توسط پياز بويايي دريافت شوند.

 

RETRONASAL OLFACTION

تحريك پذيري حس بويايي : تحريك سلولهاي گيرنده بويايي به وسيله مواد شيميايي كه از دهان ما سرچشمه مي گيرد (از طريق غذا خوردن) و از طريق نازوفارنكس nasopharynx در طي باز دم به اپيتليوم بويايي ميرسد.

 

ANOSMIA

از دست دادن حس بويايي : از دست دادن حس بويايي (ANOSMIA) ممكن است در اثر سردرد، ضربه به سر، اختلالات بيني، آلرژي، ويروس و يا عوامل ديگري باشد. افرادي كه حس بويايي خود را از دست مي دهند، در حس چشايي خود نيز دچار مشكل مي شوند.

 

ODOR FATIGUE

خستگي بويايي : خستگي بويايي به عنوان انطباق بويايي نيز شناخته شده است. در اين حالت شخص به دليل قرار گرفتن در معرض رايحه اي قوي و طولاني مدت، به طور موقت توانايي تشخيص رايحه را ندارد.

 

 

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۱ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۸:۱۵:۳۴ ] [ عطر بازار ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By bigsite :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
امکانات وب